Пол Кругман: чому в України все непогано і що їй потрібно

 Пол Кругман: чому в України все непогано і що їй потрібно

Пол Кругман, лауреат Нобелівської премії з економіки та відомий економіст, веде свою колонку в NYT. Цього разу він присвятив її Україні

Останнім часом я спостерігаю зростаючу кількість повідомлень про економічні труднощі України. Прихильники України намагаються присоромити західні держави, щоб вони надали більше допомоги, тоді як «реалісти», які всю війну переконували Україну здатися і розчарувалися у своїх прогнозах військової поразки, тепер передбачають неминучий економічний крах.

ВВП та інфляція

Економічні труднощі України реальні та серйозні. За офіційними оцінками, реальний ВВП України впав на 37%, порівнюючи з минулим роком, хоча є деякі ознаки відновлення. Водночас, інфляція підскочила майже до 24%, порівнюючи з попереднім роком.

Ок, падіння ВВП справді велике. Але на що ще можна очікувати, якщо агресори захоплюють вашу територію, блокують ваші порти і підривають ракетами вашу інфраструктуру?

Рівень інфляції, на диво, низький, враховуючи всі обставини. У багатьох країн вона є набагато вищою, при тому, що війни в них немає. У Туреччині, наприклад, річна інфляція 80%.

Податки, бюджет та емісія

Незвичайно й неприйнятно для країни, яка стикнулися з необхідністю таких великих витрат, як фінансування масштабних військових операцій, оплачувати ці витрати за рахунок вищих податків.

Навіть такий ліберал, як я, визнає, що дуже високі податкові ставки шкодять стимулам. Отже, краще позичити частину необхідних коштів та покрити ці витрати з плином часу.

Наявність великого бюджетного дефіциту справді збільшує загальний попит в економіці, який являється інфляційним, особливо якщо пропозиція одночасно скорочується, наприклад, через російські ракетні удари.

Якщо запозичення покриття дефіциту ускладнені — що часто буває у воєнний час — частину розриву можна також покрити за допомогою друкування грошей. Тож це нормально, і навіть припустимо бачити значну інфляцію під час війни.

Які уроки можна отримати з минулих воєн

Я багато читав про економічну історію, зокрема, про економіку війн минулого. І моя реакція на українські цифри: і що, це все?

Під час Громадянської війни у США обидві воюючі сторони — і Союз, і Конфедерація — стикнулися з інфляцією. При цьому, інфляція в Союзі більше була схожа на українську. Тоді як у Конфедерації, військова ситуація в якій була схожа на ту, яка зараз спостерігається в Україні, інфляція була галопуючою.

Під час Першої світової війни Великобританія і Сполучені Штати зазнали інфляції, не набагато меншої, ніж зараз Україна, хоча жодна з них не зазнала вторгнення.

Друга світова війна була, радше, винятком, який підтверджує правило. У США того періоду був гігантський бюджетний дефіцит, значну частину економіки було залучено на військове виробництво. Уряд тоді стримував інфляцію, переважно, шляхом придушення попиту. І навіть з урахуванням цих заходів, коли контроль над цінами після війни зняли, відбулося їхнє зростання.

Чому в Україні все непогано

  • Частково тому, що на економічному фронті українці продемонстрували несподіваний рівень холоднокровності та компетентності.

Вони швидко ввели контроль за рухом капіталу, щоб запобігти масовому відтоку грошей з країни, а також втрутилися, щоб стабілізувати курс своєї валюти в іноземній валюті — що не завжди було гарною ідеєю, але в даному випадку допомогло запобігти інфляційній паніці.

  • Путін мав декілька шляхів до перемоги, і всі вони не вдалися. Завадили цьому українська звитяга та мужність, а також поява західної зброї.

Я досі дивуюся тому, якої шкоди було завдано всього 16 пусковими установками HIMARS, поставленими США, і 10 старішими системами з Великобританії та Німеччини.

  • Ані економічна компетентність, ані військова мужність не мали б значення, якби не той фундаментальний факт, що Україна не залишилася на самоті.

Це було очевидним на полі бою, де західна зброя змінила все. Це вірно і щодо економіки, де західні позики та допомога допомагають Україні стримувати наслідки війни.

Чому контратака під Харковом є такою важливою

На економічному фронті сукупна економічна вага країн, які підтримують Україну, змушує російську економіку виглядати жалюгідною, і відволікання навіть невеликої частини ресурсів цих країн для допомоги України повністю змінює баланс сил.

У Росії залишається один шлях до перемоги: скорочення підтримки Заходу, як військової, так і економічної.

  • Якщо потік постачання зброї сповільниться, Україна знову опиниться у меншості.
  • Якщо приплив грошей буде недостатнім, економіка України впаде у кризу.

Ось чому успішна контратака України під Харковом є такою важливою. Демонструючи свої можливості та слабкість Росії, ця перемога допомагає спростувати тих самих «реалістів», які досі не вірять у перемогу України, а також допомагає отримувати зброю та гроші.

 

 

Источник.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий