Курс долара зріс до 38-40 гривень: що далі

Курс долара зріс до 38-40 гривень: що далі

НБУ відпустив курс, за яким банки можуть продавати готівкову валюту населенню. «Мінфін» розбирався, як це послаблення позначиться на курсі долара і чи дорожчатиме американська валюта.

Чому фінкомпанії обійшли банки

Після 24 лютого власники обмінників фінкомпаній за фактом виявилися монополістами на ринку валютообміну. Спочатку — через заборону Нацбанком на продаж валюти населенню, яку банки виконували, а обмінки фінкомпаній — ні. А потім — через введене регулятором обмеження щодо курсу продажу в 10% до офіційного курсу, якого обмінки фінкомпаній теж не дотримувалися.

У результаті практично весь ринок валютообміну опинився в руках досить невеликої групи операторів, які часто працюють ще й нелегально або напівлегально. Щоб їх і без того чималі заробітки ще зросли, не вистачало лише одного — більш-менш серйозного інфоприводу для нової гри «на підвищення».

Чому зріс курс

Така нагода вдало знайшлася. Нещодавно голова НБУ Кирило Шевченко заявив про те, що регулятор розглядає можливість повернення до плаваючого курсу у перспективі. І хоча не було названо жодних конкретних термінів, цю новину швидко розкрутили. І громадяни, налякані війною та ризиками знецінення своїх заощаджень, знову ринулися до обмінок купувати валюту. Це стало справжнім подарунком для власників обмінок, яким потрібно було збільшити попит.

Об’єктивних причин для зростання курсу саме останніми днями не було. Єдиним приводом міг би стати хіба що викуп Нацбанком військових облігацій з 9 до 13 травня на 50 млрд грн. Але така опосередкована емісія гривні все одно докотилася би безпосередньо до готівкового ринку як мінімум за 2−3 тижні, але ніяк не відразу. І то не в повному обсягу, адже НБУ паралельно з цим активно продавав валюту банкам та клієнтам під фінансування критичного імпорту, чим відкачував частину гривневої маси з ринку. Тільки за 16−20 травня він продав на міжбанку чистими $642,97 млн, тобто «забрав» з ринку близько 19 млрд гривень. І це лише за тиждень.

Власники обмінок зараз на готівковому ринку зіграли «на випередження», причому суттєво. Адже навіть з урахуванням вливань НБУ гривні через військові облігації курс міг підвищитися на 20−40 копійок максимум, але ніяк не на 2−3 гривні на доларі протягом такого короткого часу.

Крім цього, країни ЄС, МВФ та США оголосили про суттєву фінансову допомогу для України, в тому числі й для покриття «дір» у бюджеті. Кошти буде надано уряду у валюті. І це повинно було б, навпаки, психологічно посилити позиції гривні, оскільки ці ресурси збільшать ЗВР України. І уряд продаватиме цю валюту Нацбанку в міру необхідності, чим ймовірно і підтримає позиції гривні.

Але поки що інфопривід заяв Нацбанку спрацював проти гривні повною мірою. Результат — зростання цінників за доларом за останні декілька днів на 2−3 гривні з досягненням рівня продажу в 38 гривень і вище з метою наздогнати його до 39−40 гривень найближчим часом.

Наші громадяни, як і раніше, занадто вірять у валюту, хоча рівень тієї ж інфляції в США в квітні становить 8,3% за рік, а в ЄС — 7,4%. Про це варто було б замислитися покупцям доларів.

НБУ гасить пожежу

Чиновники НБУ днями вже безуспішно намагалися загасити пожежу та розповіли про те, що повернення до плаваючого курсу — справа не найближчої перспективи. Крім того, регулятор з 21 травня:

— скасував вимогу про максимальну 10% націнку до офіційного курсу під час продажу готівкової валюти;

— розв’язав банкам руки щодо встановлення курсу, згідно з яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картами за кордоном.

НБУ спробував запобігти відпливу капіталу. Для цього він знизив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівкової валюти з гривневих рахунків, відкритих в українських банках удвічі — зі 100 тисяч до 50 тисяч гривень.

Але зберіг можливість зняття за кордоном готівки з валютних рахунків, відкритих в українських банках, у межах щоденного ліміту в еквіваленті 100 тисяч гривень.

Скасування 10%-ого обмеження до офіційного курсу під час продажу валюти звичайно дещо збільшить обсяг операцій банків. Це дозволить їм виставляти конкурентніші цінники з прийому та продажу валюти у своїх касах. Але цілком проблему не вирішить.

Справа в тому, що при цьому НБУ не скасував вимоги про те, що банки можуть продавати валюту лише в межах раніше ними купленої та зберіг норматив валютної позиції в межах 5% від регулятивного капіталу.

Тобто фінустанови знову будуть обмежені в обсягах своїх операцій, тоді як фінкомпанії не мають таких нюансів у роботі. Але все одно — таке рішення Нацбанку хоч якось збільшить роль та частку банків на загальному ринку валютообміну в країні.

Тому цей тиждень на готівковому валютному ринку та поточний тренд за курсом американської валюти будуть визначальними для всього курсоутворення за доларом на період як мінімум до кінця першої декади червня.

До негативних новин, які можуть психологічно впливати на всі сегменти валютного ринку — від поведінки бізнесу до настроїв просунутих громадян щодо купівлі валюти, варто віднести рішення рейтингового агентства Moody’s знизити довгостроковий кредитний рейтинг України з Caa2 до рівня Caa3 і змінити прогноз на негативний.

Також на всіх учасників торгів та громадян суттєво впливатимуть і новини з фронтів.

Варіанти поведінки готівкового курсу найближчими днями

Перший — максимальний розігрів долара до мети в 39−40 гривень найближчими днями і потім його зупинка з мінімальним поступовим відкатом до 37−38 гривень у міру заспокоєння ринку та скорочення кількості бажаючих скуповувати валюту за вищим курсом.

Другий — швидкий (за день-два) відкат котирувань до рівнів коридору 35,25−36,50 гривень.

Але це все одно вже не повернення до нещодавніх цінників долара в межах 33−34 гривні. Причина — війна дається взнаки і руйнування інфраструктури, падіння ВВП, активізація військових дій на Донбасі та в інших регіонах вимагає збільшення витрат держави як на потреби армії, так і для фінансування соціальних потреб. А зараз це частково робиться за рахунок різних механізмів емісії.

Власники обмінок намагатимуться вичавити зі ситуації максимум та утримати цінники за першим сценарієм. Однак, якщо «тяги» на ринку не буде, вони будуть змушені застосовувати вже варіант 2. Але в будь-якому разі зараз говорити про масовий курс продажу долара понад 40 гривень не варто — реальних можливостей з купівлі такого дорогого долара у громадян нема.

Прогноз курсу на 23−27 травня

Міжбанк:
Долар. Поки що без змін. Офіційний курс залишається «замороженим» на довоєнному рівні 29,2549 гривень. Тому курс купівлі долара не може бути нижчим за офіційний, а курс продажу не може перевищувати на 1% офіційний. Тож дотримуватиметься коридор у межах від 29,25 до 29,55 гривень зі збереженням активних продажів долара Нацбанком. За прогнозом «Мінфіну», НБУ цього тижня доведеться витратити на інтервенціях ще не менше $550−740 млн резервів.

Крім цього, у ці четвер — п’ятницю на міжбанку за доларом спостерігатиметься підвищена активність, оскільки 30 травня (наступного понеділка) у США вихідний — День поминання. І українські компанії намагатимуться заздалегідь закрити свої контракти за доларом, щоб не працювати 30 травня за американською валютою на умовах ТОМ.

Євро. Курс на торгах залежатиме від:
1) поведінки пари євро/долар на міжнародному ринку;
2) співвідношення попиту та пропозиції євровалюти на міжбанку.
Як і минулого тижня — основними покупцями євро на торгах будуть імпортери енергоносіїв та держкомпанії, які закривають потреби армії.

За прогнозом «Мінфіну», пара євро/долар цього тижня перебуватиме в межах коридору від 1,04 до 1,075 долара за євро. Але обмеження Нацбанку в межах 1% до офіційного курсу зберігаються і тому міжбанківський коридор за курсом євро щодо гривні перебуватиме в межах від 30,42 до 31,77 гривень.

На певне зростання котирувань євро в перспективі одного місяця у світі і, відповідно, в Україні вплине нещодавня заява голови ЄЦБ Крістін Лагард про ймовірне підвищення відсоткових ставок європейським регулятором вже цього літа.

Щоденні обсяги операцій клієнтів (заявки на купівлю плюс заявки на продаж) за нашими прогнозами не перевищать еквівалента від $240 млн до $450 млн. Як і раніше, основну частину угод на торгах з купівлі долара закриватиме Нацбанк.

Готівковий ринок

Скасування НБУ з 21 травня для банків обмеження ціни продажу в 10% до офіційного курсу лише частково збільшить частку фінустанов у таких операціях. Основні обіги з купівлі/продажу валюти, як і раніше, проходитимуть через обмін фінансових компаній. Причини — дивись вище за текстом. Але при цьому зняття обмеження призведе до більшого зближення різниці в котируваннях банків та фінкомпаній.

Більшість банків за готівковим доларом працюватимуть у межах коридору покупок та продажів від 31,50 гривень до 36,80 гривень, а за євро — від 33,10 до 37,50 гривень.

В обмінниках фінкомпаній зміна котирувань, залежно від ситуації на ринку, протягом дня буде оперативнішою. Спред між купівлею та продажем валюти, залежно від реального попиту та пропозиції в цьому регіоні та його близькості до зони військових дій, складе від 25−35 копійок до 1,5−2 гривень за доларом та від 30−50 копійок до 2,5 гривень за євро.

За прогнозом «Мінфіну», котирування у більшості обмінників фінкомпаній цього тижня перебуватимуть у межах:

  • долар — коридор купівлі та продажу від 35,70 до 39,50 гривень,
  • євро — коридор від 36,80 до 41,50 гривень.

 

Олексій Козирєв

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий