Курс долара та євро: на які сюрпризи очікувати від валюти

 Курс долара та євро: на які сюрпризи очікувати від валюти

Робочий тиждень, що завершується сьогодні, на валютному ринку був динамічним і очікувано минув дуже активно за євро.

Експортери, які працюють з виторгом в євровалюті, досить непогано заробили, якщо встигли його продати вранці 6 лютого або ввечері 9 числа, коли курс його продажу на міжбанку сягав 39,80 гривень і навіть трохи вище.

І точно втратили свої шанси на додатковий заробіток, якщо продавали валюту у вівторок 7 лютого, середу — 8 числа, і цієї п’ятниці — 10 лютого, коли курс продажу євро періодично просідав до 39,60 і нижче.

Причиною такого розкиду котирувань останніх днів були відлуння валютних ралі за парою євро/долар після засідань ФРС США та ЄЦБ, що нещодавно відбулися, за відсотковими ставками, а також потім публікація даних щодо ринку праці в США.

Саме ці статистичні дані та подальші заяви керівництва ФРС досить несподівано знову дали спекулянтам надію на нове агресивне збільшення Федрезервом відсоткової ставки вже наступного його засідання, яке відбудеться 22 березня цього року.

Загалом, за тиждень за парою євро/долар волатильність тривала, що відразу позначалося на курсі євровалюти щодо гривні. Ціна питання — близько 37 копійок на кожному євро при зміні тренду за парою євро/долар на 1 американський цент. А подібних стрибків у цей період було чимало.

Графік за парою євро/долар станом на 15:00 за київським часом

Графік за парою євро/долар станом на 15:00 за київським часом

У результаті, за тиждень євро на міжбанку подешевшав майже на 36 копійок — з 39,4209/39,8151 на ранок понеділка 6 лютого до 39,0662/39,4569 на момент закриття реальних торгів за євровалютою на 15:00 за Києвом у п’ятницю 10 лютого.

З українських чинників на поведінку міжбанку та готівкового ринку впливали вже стандартні позиції для воєнного часу:

1. Продаж Нацбанком долара на торгах для покриття дефіциту валюти

НБУ без усілякої напруги утримав коридор у межах 36,5686−36,9343 гривні та продавав долар майже щодня. Збільшення ЗВР України до $29,9 млрд на 1 лютого 2023 року, за рахунок надходження західної фінансової допомоги, не залишає шансів усім скептикам щодо оцінки наявності можливостей у регулятора поки що утримувати цей коридор без особливих труднощів на міжбанку;

2. Наступне для банків вже з 11 лютого різке збільшення нормативу резервування на коррахунку в НБУ та бенчмарк-ОВДП

Для виконання вимоги Нацбанку, що все сильніше посилюється, всі дні цього тижня банкіри були вже змушені тримати на ранок на коррахунку в Нацбанку суми від 121,4 млрд до 146,4 млрд гривень, хоча ще начебто не так давно — у листопаді-грудні 2022 року — вони обмежувалися сумами 70−80 млрд гривень, розміщуючи весь надлишок гривні в депозитні сертифікати.

З 11 лютого сума резервування стане ще більшою, і «рятують» фінансистів лише дві речі: поступове згортання гривневих вкладень у депсертифікати НБУ та купівля бенчмарк-ОВДП, які входять до покриття нормативу резервування на суму до 50% від вимоги регулятора. За цими паперами на первинних аукціонах Мінфіну з банків вишиковуються черги, а попит на аукціоні 7 лютого перевищував пропозицію майже в 6 разів.

Не дивно, що посадовці Мінфіну намагаються не лише збити в цій ситуації середньозважену дохідність для покупців (цього разу вона склала 19,59% річних), а й навмисне для цього обмежують обсяг паперів, що пропонуються. Цього разу він був обмежений лише обсягом облігацій на 5,5 млрд гривень за номіналом.

З урахуванням надходжень західної фінансової допомоги, Мінфін може зараз собі дозволити такий формат роботи з банками, і спільно з Нацбанком практично беземісійним шляхом поки що латати «дірки» в бюджеті.

Це також сприяє відносній і умовній, але все ж таки хоч якійсь стабільності валютного ринку України. Навіть попри загострення військової ситуації на фронті та на численні стрибки курсу євро на міжнародних майданчиках щодо долара.

Жодної паніки немає і населення стійко переносить усі військові негаразди. Це призводить до того, що курс долара в касах банків вже досить довгий час перебуває в межах коридору покупок та продажів 39,50 — 40,75 гривень, а в обмінниках фінкомпаній — від 39,70 до 40,50 гривень. І часом долар обмінники фінансових компаній продають навіть і по 40,10−40,20 гривень, і нижче.

А відсутність лихоманки на готівковому ринку — це завжди дуже важливий індикатор для всього валютного ринку як у мирний, так і у воєнний час.

Курси готівкових валют на 11−12 лютого

Цими вихідними обмінники фінкомпаній переважно працюватимуть у форматі «з обігу», без особливих спроб «розігріти» курс за доларом, і з досить середнім рівнем спреду навіть для такої традиційно спекулятивної валюти як євро. Сюрпризів за курсом українцям цими днями очікувати не варто, що завжди є позитивом у наш важкий воєнний час.

За доларом спред у більшості обмінників фінкомпаній перебуватиме в межах від 20−25 копійок до 55 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 70 копійок.

Котирування долара в основній частині обмінників цієї суботи та неділі перебуватимуть у межах коридору: прийом 39,70 — 39,90 гривень та продаж від 39,95 до 40,25 гривень.

А за євровалютою цими днями більшість пунктів обміну валют фінкомпаній встановлять такі цінники з купівлі/продажу євро: прийом у межах 42,30 — 42,55 гривень та продаж — від 42,60 до 43,00 гривень.

Деякі обмінники фінкомпаній за відсутності достатньої конкуренції у своєму регіоні або в міру наближення до зони бойових дій, як додаткову премію за ризик, можуть коригувати розраховані мною котирування ще на плюс-мінус 5−10 копійок на доларі і до 15−20 копійок на євро.

 

Олексій Козирев
— фінансовий аналітик

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий