Економіка буде сидіти вдома. 11 графіків про наслідки карантину (і чому не потрібно боятися кризи)

Економіка буде сидіти вдома. 11 графіків про наслідки карантину (і чому не потрібно боятися кризи)

Кожний місяць карантину забирає в економіки України 3-5% ВВП. Це фантастичні цифри, майже як річний бюджет держави на медицину.
Ми вирішили провести невелике дослідження та дізнатися, як почуваються українські компанії, коли їхня робота обмежена або зупинилась, та які наслідки це буде мати для бізнесу, економіки та статків українців.

Половина українських компаній хочуть послаблення карантину.

Це дані опитування Європейської Бізнес Асоціації. Чому та як карантин впливає на бізнес?

Економіка у 2020 році може впасти майже на 8%

Зараз є кілька прогнозів і вони дають різні цифри падіння. МВФ налаштований більш песимістично, а Світовий банк — більш оптимістично. Чому так? Тому що зараз вплив кризи дуже важко спрогнозувати точно. Поки невідомо, як довго триватиме карантин (і в Україні, і в інших країнах), невідомо, скільки точно робочих місць зникнуть та скільки грошей потрібно для порятунку економіки.

 прогноз ВВП України 2020

Сільське господарство — на 6%, транспорт — на 11,5%

Проаналізувавши вплив кризи на окремі індустрії економіки, експерти BRDO вважають, що:

— IT: зростання індустрії сповільниться, якісь проєкти будуть заморожені, але оскільки багатьом компаніям зараз потрібні нові рішення та інструменти для оптимізації роботи, саме ця індустрія буде почувати себе найкраще.

— Телекомунікації: українці не припинять користуватися зв’язком, але через скорочення популярності роумінгу та закриття магазинів доходи впадуть. Через девальвацію розгортати нові мережі буде дорожче, і, можливо, через це зросте вартість послуг.

— Сільське господарство: криза також зачепить його не дуже сильно. Попит на українську аграрну продукцію високий і аграрії готові до посівної кампанії.

— Енергетика: через зменшення доходів впаде і рівень сплати за комуналку. Скажімо, в Києві на кінець березня рівень оплати 80%, а це менше, ніж зазвичай.

Металургія постраждає через падіння цін на нафту, бо вони корелюють зі цінами на метал. Крім того, ціни на залізну руду залежать від цін обсягів експорту до Китаю, а він впав. А на додачу 2019 року Україна виробила найменше чавуну, сталі та прокату за всі роки незалежності. На противагу збільшується видобуток та експорт руди, тобто дешевшої сировини.

У бізнесу немає ресурсів для тривалого карантину

скільки бізнес протримається на карантині

Майже кожна п’ята невелика компанія в Україні готова закритися

Малий та середній бізнес (МСБ) опинився в найгіршій ситуації. Кошти зазвичай є у великих компаній або принаймні можливість взяти їх у борг. А великій кількості МСБ і раніше було важко взяти кредит через високі ставки, а зараз карантин став додатковою перепоною, адже саме для МСБ ризики найвищі, і банки ставляться до них більш прискіпливо.

скільки компаній можуть закритись на карантині
Вже закрились 600-700 тисяч підприємств, які давали роботу 3,5-4 мільйонам осіб.

У 2020 році без роботи залишиться кожен восьмий українець

 

безробіття на карантині

Вже зараз без доходу залишились 16% дорослих українців

Найбільш вразливі групи — молодь та люди, старші за 50 років.

доходи українців під час карантину

У половини українців зменшилися статки

 

як змінилися доходи на карантині

За час карантину кількість вакансій впала майже у 2 рази

Звичайно, зараз не всі компанії припинили роботу, багато продовжують пошук нових працівників. Та кількість робочих місць впала катастрофічно. У середині березня на сайті пошуку роботи work.ua було майже 54 000 вакансій. У середині квітня їх трохи більше за 31 000.

кількість вакансій під час карантину

Малий бізнес завмер. Зараз реєструються у 2,7 раза менше нових ФОПів, ніж до початку карантину

У середині березня щотижня в Україні реєструвались 5 000 ФОПів. У середині квітня — 1 800 на тиждень, тобто у 2,7 раза менше.

кількість фопів під час карантину

Зараз погано почувається економіка всього світу

Світова організація торгівлі прогнозує, що 2020 року світова торгівля впаде на 13%, і це за оптимістичним сценарієм. Песимістичний — падіння на 32%.

прогноз світової економіки 2020

Ось такі песимістичні цифри про сучасність та майбутнє економіки України і світу.

Напевно, ця стаття викликала у вас негативні почуття, і вам захотілося, щоби карантин швидко закінчився. Ми погоджуємося — економіка не витримає, якщо її занадто довго тримати на стоп-крані. Наслідки тривалого карантину зі суворими обмеженнями можуть бути навіть гіршими, ніж наслідки епідемії. Тим паче, що це далеко не перша криза України — нам їх вистачає, і світових, і власних локальних.

кризи в Україні

Та попри прогнози, які пророкують погану економічну погоду, є й інші, радісні новини. Ми покажемо лише один графік, який пояснить, що все не так погано. Це динаміка зміни індексів акцій на американській біржі. Акції 500 найбільших компаній Америки (S&P 500) впали. Але зросли акції компаній на зразок Zoom, Domino`s Pizza, Teladoc Health (розробила додаток для медичних консультацій).

компанії, які ростуть на карантині

Власне, так відбувається завжди під час кризи: щось падає, а щось зростає. Криза багатьох лякає та видається ледь не апокаліпсисом (розуміємо власників компаній чи людей, які зараз втратили все, та щиро співчуваємо їм).

Звичайно, новина про те, що збитки від епідемії перевищили збитки від кризи 2008 року та від терактів 11 вересня жахає.

Але криза з філософської точки зору — це просто занадто різка зміна навколишніх умов. І до цієї зміни можна підлаштуватися. Так, це складно. Потрібно швидко думати, приймати рішення, експериментувати, скорочувати витрати та ще якось оптимізуватися і в бізнесі, і в буденному житті. Але ж саме під час кризи з’являються можливості, на які раніше ти не звернув би увагу. Як от для цих компаній pandemic economies.

Озирнися навкруги та подивися на те, як змінилося наше життя буквально за місяць: у багатьох людей з’явився час на самоосвіту (а це завжди інвестиція у власне майбутнє), у той час, як якась компанія надає такі можливості (наприклад, проводить онлайн-лекції, до яких офлайн ти ніколи не доїхав би). Зараз купа компаній закривається, а інші пробують робити бізнес по-новому, у нових напрямках або покращують свої старі послуги. Врешті-решт, у когось просто з’явився час на те, щоби побути зі сім’єю.

Жодним чином не хочемо сказати, що криза несе лише позитивні зміни. Головне інше — вона несе зміни. А жити постійно у спокійні часи нудно та непродуктивно.

До речі, є думка, що після швидкого падіння на економіку чекає швидке зростання.

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий