Tesla, General Motors і Toyota: хто ще виграє від «Закону про зниження інфляції»

Tesla, General Motors і Toyota: хто ще виграє від «Закону про зниження інфляції»

Днями обидві палати Конгресу США підтримали пакет законів стосовно клімату, податків і охорони здоров’я, який був підготовлений демократичною партією та адміністрацією президента Джо Байдена. Як новації вплинуть на фондовий ринок, «Мінфіну» розповів Олександр Мартиненко, голова департаменту групи ICU з корпоративного аналізу.

Днями обидві палати Конгресу США підтримали пакет законів стосовно клімату, податків та охорони здоров’я, який був підготовлений демократичною партією та адміністрацією президента Джо Байдена.

Закони передбачають найбільше в історії виділення коштів — $370 млрд — в ініціативи з впровадження технологій з чистої енергетики, а також у зменшення вартості ліків та медичних послуг для населення. Джерелом таких інвестицій стане підвищення податків.

За задумом авторів, законопроєкт зробить вирішальний внесок у боротьбі з інфляцією, тому він і отримав назву «Закон про зниження інфляції 2022» (Inflation Reduction Act). Проте республіканська опозиція і великий бізнес ставлять справедливість, вчасність та ефективність законопроєкту під велике питання.

Держава допоможе продавати електрокари

Прибічники нових законів впевнені, що цей пакет законів є найзначнішою в історії інвестицією в покращення клімату. В результаті прогнозується, що емісія парникових газів в США до кінця десятиріччя знизиться на 40%. «Зелена» індустрія отримає потужну фінансову підтримку. Виробництво електромобілів отримає додатковий попит через податкові кредити, надані їхнім покупцям, — від $4 тис. для уживаних до $7,5 тис. для нових авто.

Мільярди податкових кредитів прискорять виробництво сонячних батарей, вітрових турбін та інших складових альтернативної енергетики. Окрім цього, нові закони уповноважують уряд вести перемовини з фармацевтичними компаніями щодо нижчих цін на ліки для людей похилого віку і подовжують дію субсидій на медобслуговування, прийнятих ще за часів президентства Обами.

Чому корпоративна Америка проти

Проте корпоративна Америка не в захваті від нових законів. Точніше від того, що світліше майбутнє створюватиметься за її кошт. Адже джерелами фінансування будуть підвищені податки — зокрема, планується встановити мінімальний податок для великих корпорацій у 15%, збільшити базу оподаткування, а також оподаткувати викупи акцій корпораціями за ставкою 1%.

За оцінками Goldman Sachs, через це компанії, що входять до індексу S&P 500, недорахуються 2% своїх прибутків вже наступного року. Бізнес вважає, що це невелике навантаження може стати набагато відчутнішим в умовах уповільнення економіки і все ймовірнішого скорочення корпоративних прибутків.

До інформаційного спротиву підключилося потужне лобі, зокрема, Американська торгово-промислова палата, Національна асоціація виробників і Круглий стіл бізнесу. Останній оцінює додаткові кошти від цих законів для індустрії у $300 млрд. Великий бізнес попереджає, що ці кошти значно підірвуть його здатність впроваджувати інвестиції, створювати робочі місця, підвищувати зарплати і допомагати місцевим громадам.

Переможці та невдахи

Головними переможцями в результаті затвердження Антиінфляційного законодавства можна назвати демократичну партію і адміністрацію Байдена. Демократам нарешті вдалося об’єднатися у процесі дискусій про законопроєкт і врешті показати успіх своїм виборцям у впровадженні ключових пунктів своєї програми.

Це особливо важливо напередодні проміжних виборів до Конгресу в листопаді. Беззаперечно виграють великі виробники електромобілів — такі як Tesla, General Motors, Toyota та інші, а також компанії зі сектору відновлювальної енергетики.

З іншого боку, повинні готуватися до додаткових втрат компанії з фармацевтичної індустрії — через нижчі ціни на медпрепарати для клієнтів державного медстрахування. Хоча індустрія намагатиметься компенсувати ці втрати за рахунок інших споживачів, які в такому випадку теж опиняться в програші.

Головний же тягар зміненого оподаткування нестимуть компанії з сектору високих технологій — такі як Alphabet, Meta, Amazon та інші корпорації, яким до недавнього часу, завдяки маневрам в обліку і звітності, вдавалося уникати значних податкових виплат.

Як закон вплине на американскьку економіку

Кінцеву відповідь на це питання буде знайдено нескоро, адже навколо нього зіткнулися в протистоянні неабиякі політичні та економічні сили. Безумовно, розвиток альтернативної енергетики в США давно назрів і стає критично важливим для американської економіки саме зараз. Адже її залежність від вуглеводневих енергоносіїв, в умовах нафтогазового протистояння Заходу з РФ, б’є по гаманцю пересічного споживача і роздмухує інфляцію.

Втім, процес енергетичної перебудови займе не один рік. Агенція Moody’s не очікує, що нові закони допоможуть суттєво знизити високу інфляцію найближчим часом. Не очікують швидкого суттєвого впливу й фінансові ринки: для них прогрес у прийнятті пакету пройшов майже непоміченим.

Аналітики Goldman Sachs оцінюють загальний фіскальний ефект на американську економіку в межах негативних часток відсотка ВВП. Начебто й невеликий фіскальний тягар, якщо не згадати, що він ляже поверх значно жорсткішої монетарної політики ФРС. І це в умовах, коли економічне охолодження вже почалося.

 

 

Источник.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий