Платіжний баланс кращий, ніж до війни: звідки до України йде валюта

Платіжний баланс кращий, ніж до війни: звідки до України йде валюта

Незважаючи на падіння українського експорту і великі витрати на енергоносії, платіжний баланс України залишається позитивним. Які валютні джерела дозволили досягти такого результату, розповів голова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Незважаючи на падіння українського експорту і великі витрати на енергоносії, платіжний баланс України залишається позитивним.

Валютні надходження і витрати

Збільшення попиту на іноземну валюти з боку клієнтів банків, що перевищувало зростання її пропозиції, обумовило збільшення дефіциту іноземної валюти на міжбанківському ринку. Це, зі свого боку, обумовило продовження тренду до зростання інтервенцій Націбанку з продажу іноземної валюти, чистий обсяг яких минулого тижня збільшився до $832 млн.

Разом з тим, динаміка платіжного балансу України у січні-серпні 2022 року свідчить про збалансований вплив зовнішньоекономічних операцій резидентів України з рештою світу на динаміку курсу гривні. Поточний рахунок платіжного балансу за вісім місяців був зведений з профіцитом $6,7 млрд (за відповідний період 2021 року був від’ємним на рівні $-0,7 млрд).

При цьому, дефіцит зовнішньої торгівлі як товарами, так і послугами у серпні продовжував зростати до $-8 млрд та $-4,9 млрд за січень-серпень відповідно. Натомість суттєву підтримку платіжному балансу продовжують забезпечувати стійкі надходження з оплати праці українців за кордоном ($9,3 млрд. за 8 міс. — на рівні дещо вищому, ніж минулого року) та надходження міжнародної допомоги до сектору загальнодержавного управління (+$9,5 млрд за 8 міс.).

Надходження прямих іноземних інвестицій у січні-серпні 2022 року становили $178 млн та забезпечувалися, головним чином, реінвестованими доходами іноземних інвесторів ($681 млн) та новими прямими інвестиціями в українські підприємства ($215 млн). Це дозволило компенсувати скорочення заборгованості українських підприємств перед прямими інвесторами-нерезидентами ($-718 млн).

Водночас, обсяг торгових кредитів, наданих резидентами України нерезидентам, за січень-серпень перевищив $9 млрд доларів США (у 2021 році становив близько $1 млрд), що може свідчити про затримки з поверненням валютної виручки до України від зовнішньоторговельних операцій.

Кого кредитують банки

Обсяг працюючих кредитів банків у серпні зменшився на 2,2% переважно за рахунок скорочення працюючих корпоративних кредитів в іноземній валюті (-2,8%, або -6,7 млрд грн в еквіваленті, за місяць). Натомість, скорочення працюючого гривневого корпоративного портфелю банків було не таким суттєвим — лише на 0,5% за місяць, оскільки підтримується переважно державними програмами.

Так, за державною програмою «Доступні кредити 5−7−9%» минулого тижня банками було видано 253 пільгові кредити на загальну суму 1,23 млрд грн, з яких близько третини — державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою становила 13,3 тисяч, а їх обсяг досяг майже 53 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей поточного періоду, левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

При цьому, українські банки продовжують зберігати достатній рівень капіталізації та ліквідності. Зокрема, значення показників достатності капіталу банків у серпні залишалися на рівні, що перевищує нормативні значення: 16,9% для регулятивного та 11,5% для основного капіталу банків. Банки також продовжують виконувати нормативи ліквідності та кредитних ризиків.

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий