Графік, що показує причину торгової війни між США та Китаєм

 Графік, що показує причину торгової війни між США та Китаєм

Ми являємося свідками одного з найбільших конфліктів у сучасній історії, який називають “торговою війною”. Імовірно, і США, і Китай оголосять себе переможцями. Зрозуміти, хто здобув перемогу, а хто програв, допоможе розуміння того в чому була головна причина конфлікту. А вона банальна: не поділили торгівлю.

Торгова війна, напевно, найбільш привабливий спосіб вирішити суперечки між країнами в 21 сторіччі. Тут нема вбитих і понівечених, жахливих репортажів з місця подій, біженців — всього того, що так не подобається виборцям. Електорат полюбляє перемогу, і кожна зі сторін конфлікту в торговій війні може розповісти чому перемогла саме вона. В цьому допоможуть ЗМІ, авторитетні експерти та неспроможність більшості населення зрозуміти, як на нього впливають наслідки торговельних конфліктів.

Дві наддержави посварилися, бо Китай заробляє на Америці набагато більше, ніж Америка на Китаї

Головною причиною цієї війни являється дисбаланс торгівлі між першою і другою економіками світу — за 10 років дефіцит торговельного балансу США з Китаєм зріс майже в 2 рази до 420 мільярдів доларів, при цьому американський експорт товарів до Піднебесної стагнує вже на протязі 6 років. Для порівняння — загальний експорт України 2018 року склав менше ніж 60 мільярдів доларів.

 торгівля США та Китаю

 

Міну під американо-китайські торгові відносини заклала адміністрація Клінтона

2001 року Китай приєднався до Всесвітньої торгівельної організації та отримав режим найбільшого сприяння в торгівлі зі США. Китайці зобов’язалися надати американцям доступ до власного ринку, знизити імпортні мита і захищати права інтелектуальної власності.

Китайські компанії краще за американських скористалися лібералізацією ринків: наприклад, 2005 року експорт Китаю в Сполучені Штати зріс на 31%, а імпорт зі США лише на 16%. Водночас, захист інтелектуальної власності американських компаній в Піднебесній залишився примарним — 2019 року втрати США від порушення інтелектуальних прав склали від 225 до 600 мільярдів доларів.

торговий дефіцит США
Частка окремих країн в загальному торговельному дефіциті США. На початку 90-х головним болем американських політиків була Японія.

 

Обама провів випробування зброї для торгової війни…

У вересні кризового 2009 року президент Обама вперше використав можливість запровадити додаткові мита в рамках СОТ на китайські шини, виправдавши це великою шкодою, що наносить імпорт національним виробникам. Китай подав скаргу, але її не задовольнили. Тарифну бомбу було успішно випробувано, але економічна криза закінчилась, і масово атакувати Китай не стали.

…а Трамп її розпочав

Дональд Трамп проголосив гасло «America first» і забажав «to make America great again». Для того, щоби прискорити національну економіку, потрібні радикальні заходи і теперішній президент США ще з 1980-х років пропонував додаткове оподаткування імпорту як один з них. 1 березня 2018 року Трамп оголосив про підвищення тарифів на імпорт сталі та алюмінію, в тому числі з Китаю. Торгова війна розпочалася.

Для України торгова війна може обернутися кризою, аналогійною спаду 2008-2009 років

Українська економіка дуже залежна від попиту на зовнішніх ринках, а торгова війна США і Китаю може спричинити глобальне уповільнення світової торгівлі та зменшення ВВП Сполучених Штатів, ЄС і Китаю на 3-4%. Аналогійних втрат вони зазнали під час кризи 2008-2009 років. Нагадаємо, що ВВП України 2009 року впав більш ніж на 14%, знецінилася гривня, прискорилася інфляція.

Для України не дуже важливо, хто вийде переможцем з торгової війни. Головне — чи не призведе вона до світового тріумфу протекціонізму. Якщо українським товарам і послугам для доступу до зовнішніх ринків доведеться долати високі тарифні та нетарифні бар’єри, то нас чекає тривала і глибока економічна криза.

Врятувати від цього могло би приєднання до величезного внутрішнього ринку Євросоюзу.

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий