Самий рівний серед рівних

Самий рівний серед рівних

У квітні 2019 року Кабінет міністрів України прийняв рішення збільшити до 90% відрахування прибутку до державного бюджету з боку державних компаній. Пікові навантаження на Державний бюджет у зв’язку з виплатами по державному боргу було вирішено забезпечити за рахунок відрахувань від державних підприємств і державних банків. Наприклад, ПриватБанк вже прийняв рішення відрахувати 90% прибутку до державного бюджету.

Офіційне рішення

У квітні 2019 року Кабінет міністрів підвищив частку прибутку, яку державні підприємства та їх об’єднання повинні перераховувати до бюджету. Уряд своїм рішенням змінив порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, збільшивши розмір відрахування з 75% до 90%.

Передбачається, що загальна сума таких відрахувань становитиме близько 15,4 млрд грн., це близько 24% від прибутку, який повинний перерахувати НБУ за 2018 рік до державного бюджету.

Також своїм рішенням уряд скасував пільги щодо сплати до бюджету частини чистого прибутку та дивідендів для таких суб’єктів, як:

  • Адміністрація морських портів України;
  • державні підприємства, установи та організації, які входять до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі та здійснюють діяльність у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності;
  • державні і казенні, унітарні протезно-ортопедичні підприємства, які віднесені до сфери управління Міністерства соціальної політики;
  • Міжнародний аеропорт «Бориспіль»;
  • ДП «Національний центр Олександра Довженка» і Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал».

Ощадні привілеї

Втім, Ощадбанк якимось дивом знову уникнув обрізання пільг, і йому дозволили відраховувати до Державного бюджету не 90%, а 30% від отриманого прибутку. Таке виключення знову створює нерівні умови конкуренції на банківському ринку і дає певну «фору» при встановленні тарифів і відсоткових ставок одному з найбільших державних банків.
Насправді, вже досить важко пояснити, що відбувається всередині групи банків з державною часткою, де ПриватБанк перераховує 90% до Держбюджету, а Ощадбанк тільки 30%. Преференції та наявність певних ознак змови серед держбанків продовжують деформувати ринкові умови та негативно впливати на канали монетарної трансмісії, що ускладнює вплив динаміки облікової ставки на інфляційні процеси.

Давня українська традиція знаходити найрівніших серед рівних вже не тільки шкодить розвитку монетарній трансмісії, але і викривляє потенціал можливостей в групі банків з державною часткою.

2018 рік Ощадбанк завершив з прибутком 162,5 млн. грн, це в 3,43 рази менше ніж його прибуток за 2017 рік. До позитивного слід віднести, що банк не запрошував докапіталізацію в Мінфіну, але з огляду на стан справ у банківському секторі в 2018 році зниження прибутковості роботи Ощадбанку викликає здивування. Отже, маємо надію, що після того, як в Ощадбанку з’явиться нова Рада директорів, спеціальні умови відрахування прибутку за 2019 рік будуть усунуті, а сам банк буде працювати в таких же умовах, як і інші державні банки.

 

Виталий Шапран

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий