Коли станеться нова глобальна економічна криза — думка аналітика

Коли станеться нова глобальна економічна криза — думка аналітика

Точні строки нової рецесії передбачити важко, але, ймовірно, 2019 року ми отримаємо підтвердження того, що 2020-21 року закінчиться черговий економічний цикл.

Глобальна економіка з 2009 р. перебуває в тривалому висхідному тренді, який у 2019 р. готується зафіксувати рекорд в післявоєнній історії. Тому основний глобальний ризик знаходиться в макроекономічному полі — завершення поточного ділового циклу і настання рецесії, регіональної або глобальної, короткострокової або тривалої, м»якої або глибокої.

На світ чекає нова рецесія, імовірно, більш серйозна, ніж минулі

Нова рецесія, а її зазвичай визначають як падіння ВВП протягом двох і більше кварталів, може бути не схожа на попередні, оскільки буде протікати одночасно зі зростанням глобалізації. Тому і супутня рецесія зменшення обсягів світової торгівлі може бути глибшою, а транскордонні потоки капіталу можуть висихати набагато швидше, зневоднюючи найбільш вразливі країни та сегменти світової економіки.

Але 10 років зростання також змінили й глобальну економічну структуру: ще 2007 року світовий ВВП за паритетом купівельної спроможності поділявся порівну між економіками розвинених країн та країн, що розвиваються, а вже 2017 року останні збільшили свою частку до 59% (оцінка МВФ), що підвищує число і роль потенційних стабілізаторів.

Вона станеться протягом найближчих кількох років

Наскільки легко передбачити терміни настання рецесії? Досвід, накопичений професійними прогнозистами, в тому числі міжнародними фінансовими організаціями та провідними інвестиційними банками, свідчить про вкрай слабку точність таких передбачень. Але, ймовірно, у 2019 році ми отримаємо підтвердження завершення циклу у 2020–2021 рр.

Центральні банки вичерпали можливості врятувати економіку

На швидкість процесу завжди впливає комплекс факторів, але, принаймні, відомі найбільш часті причини настання рецесії. Головними з них є помилки у політиці центральних банків, цінові шоки (наприклад, на ринку сировини), а також надування бульбашок на ринку активів. До останніх можна віднести й зростання до небезпечного рівня боргового навантаження на домогосподарства, корпорації та державні фінанси в цілому. На жаль, центральні банки, які тривалий час виступали в ролі охоронців макроекономічного спокою і порядку, вже давно підійшли до межі своїх можливостей, а політичний тиск, що посилюється, робить позиції деяких з них все більш вразливими. Боргове навантаження корпоративного сектору США (47% від ВВП) вже давно подолало колишні рекордні рівні, тоді як борговий тягар домогосподарств багатьох розвинених країн зростає, а активи на балансах центральних банків, схоже, не збираються скорочуватися.

Втішним елементом у системі ризиків є майже повсюдна вкрай стримана динаміка інфляції (набагато нижче традиційного для більшості розвинених країн таргета 2%). Це, з одного боку, збільшує ризики надування бульбашок на ринках активів (що завжди супроводжується низькою вартістю позикових грошей), але з іншого — «купує» основним світовим центробанкам час, протягом якого можна не піднімати ставки для боротьби з інфляцією, з надією на стабілізацію та скорочення боргового навантаження економіки.

Накопичений з початку фінансової кризи 2008–2009 рр. досвід диригування діловою активністю повинний скоротити глибину можливого падіння, але рецесія в більшості випадків приходить несподівано, навіть якщо на неї очікують. І все ж, як казали древні, Prae-monitus, praemunitus («Попереджений — значить озброєний»).

 

Андрій Фоменко

 

Источник.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий