Чому НБУ знизив офіційний курс гривні і як це вплине на ціни

 Чому НБУ знизив офіційний курс гривні і як це вплине на ціни

Нацбанк пішов на цей крок, бо в нього, насправді, не залишилося вибору. Що змусило регулятора послабити нацвалюту, розповів НВ інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.

Чому резерви швидко закінчувалися

По-перше, великий дефіцит бюджету.

Зараз, до речі, за рахунок девальвації західна допомога у гривнях буде більшою, що має зменшити тиск на бюджет. Цей дефіцит бюджету в тому числі фінансувався за рахунок друкарського верстата. В умовах обмеженого попиту з боку населення (бо грошей немає через війну) воно не впливало безпосередньо на інфляцію, проте значна частина цих коштів йшла на валютний ринок, вимиваючи резерви НБУ.

По-друге, торгівельний дефіцит.

Експорт обмежений у своєму зростанні через заблоковані порти, у той час як імпорт дуже різко зростав. А низький курс робив імпорт конкурентним. Зараз різке збільшення курсу має вплинути на імпорт, обмеживши його, і це має допомогти валютній стабільності. У той же час експортери отримують стимул заводити гроші до країни, продавати тут більшу частину валютної виручки.

По-третє, схеми. Умовний «картковий туризм» та інше.

Тому не випадково Нацбанк, переставивши курс, також задіяв ряд механізмів, які повинні обмежити ці схеми. Вони окремо перелічені в рішенні регулятора:

  • громадяни, як і раніше, матимуть змогу знімати з гривневих платіжних карток за кордоном 50 тис. грн (в еквіваленті) на місяць. Водночас, ліміт на зняття готівкової валюти з гривневих платіжних карток за кордоном змінено зі щомісячного на щотижневий: 12,5 тис. грн (в еквіваленті) на сім календарних днів;
  • зменшено щомісячний ліміт на р2р-перекази громадян за кордон з гривневих платіжних карток українських банків зі 100 тис. грн (в еквіваленті) до 30 тис. грн (в еквіваленті);
  • встановлено щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном з використанням гривневих платіжних карток у розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті) з усіх рахунків клієнта в банку, відкритих у національній валюті. Більшість громадян, які перебувають за кордоном, це обмеження не відчують.

Ще одна проблема — це значне зміцнення долару в світі відносно інших валют. На тлі зафіксованого курсу долара офіційний курс гривні укріплювався відносно валют наших основних торговельних партнерів, наприклад, Польщі. Що не дуже логічно в поточних умовах.

Який негатив від цього рішення НБУ

Інфляція. Хоч більшість імпортерів подумки й орієнтувалися на ринковий, кешевий курс, проте все ж таки продукція заводилася в країну за курсом 29,5. Наприклад — бензин. Зараз він повинний подорожчати. Що матиме ефект на всі ціни. Але питання в тому, що Нацбанк діє в ситуації, коли у вас нема гарного рішення. Є лише погане і дуже погане. І так буде до кінця війни.

Ключове питання зараз — це очікування. Головне завдання всіх гілок влади — так скоординувати свої зусилля, щоб у ринкових гравців не з’явилося очікувань, що Нацбанк, переставивши курс один раз, робитиме так ще раз і ще раз. Якщо, раптом, у це повірять, то курс відчуватиме постійні спекулятивні атаки.
Чому курс заморожений, а не відпущений? Відповідь одна — війна. Занадто багато невизначеності та занадто тонка психологічна ситуація, щоб відпускати курс у вільне плавання.

 

 

Джерело.


 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий