Ціни на товари і послуги, що злетіли в США, досягли максимуму за останні 40 років. Щоб полегшити становище споживачів, ФРС почала проводити агресивну грошово-кредитну політику. Як пише The Street, цей рецепт лякає багатьох експертів і, зокрема, Ілона Маска.
У той час як багато компаній переклали зростаючі витрати на плечі споживачів, підвищивши ціни на свою продукцію, деякі почали звільняти працівників. Наприклад, Alphabet нещодавно попередила про плани провести звільнення в найближчому майбутньому з метою стати на 20% ефективнішою, ніж сьогодні.
«Чим більше ми намагаємося зрозуміти макроекономіку, тим менш впевнено починаємо себе відчувати, — сказав генеральний директор Сундар Пічаї на щорічній конференції Code в Лос-Анджелесі 6 вересня. — Макроекономічні показники корелюють з витратами на рекламу, споживчими витратами тощо».
Ризики дефляції
«Зараз ми повинні діяти відкрито, рішуче. Ми повинні продовжувати так само, доки робота не буде зроблена, — сказав Пауелл. — ФРС бере на себе відповідальність за цінову стабільність».
Індикатор FedWatch від CME Group оцінює можливість підвищення ставки на 75 базисних пунктів, третього за рахунком, у 86%. Між тим, інвестори вважають, що так звана «кінцева» ставка ФРС дійде до рівня вище 4%, перш ніж Пауелл дасть сигнал про призупинення жорсткості грошово-кредитної політики.
«Серйозне підвищення ставки ФРС може призвести до дефляції», — написав генеральний директор Tesla у Twitter.
Майбутнє від Маска
Дефляція визначається як протилежність інфляції. Вона характеризується безперервним зниженням загального рівня цін. За словами економістів, дефляція може спонукати домогосподарства відкласти ухвалення рішення про покупку в очікуванні подальшого падіння цін і, насамперед, викликати погіршення фінансового стану позичальників.
Такий розвиток подій може призвести до падіння загального споживання та зростання запасів компаній, які більше не можуть продавати свою продукцію. У відповідь на це вони скорочують виробництво та інвестиції.
Дефляція може бути викликана зростанням продуктивності чи зниженням попиту.
У багатих країнах випадки дефляції рідкісні. За останнє століття є лише два таких приклади: дефляція 1930-х років, яка торкнулася США, а потім Європи, і дефляція, що обрушилася на Японію наприкінці 1990-х років.
Маск не вперше передбачає еру зниження цін. У квітні минулого року мільярдер уже говорив про те, що незабаром ми вступимо до «світу достатку», в якому більшість речей нічого не коштуватимуть. Але ця дефляція буде викликана не кредитно-грошовою політикою регуляторів, а, радше, значним прогресом у галузі штучного інтелекту та робототехніки, які все частіше використовуються у повсякденному житті.«Йдеться про справжній світ достатку. Будь-які товари та послуги будуть доступними кожному, хто їх захоче», — сказав мільярдер.